Dzieci z Bullerbyn (szeroki wybór)” autorstwa Astrid Lindgren to jedna z obowiązkowych lektur w szkołach podstawowych. Dzieci poznają przygody Lisy i innych mieszkańców niewielkiej osady już na etapie edukacji wczesnoszkolnej.

Fabuła książki 

Powieść podzielona jest na trzy części, a jej bohaterami są młodzi mieszkańcy szwedzkiej wioski Bullerbyn. Sześcioro dzieci w wieku szkolnym – rodzeństwo Lisa, Lasse i Bosse, siostry Anna i Britta oraz jedynak Olle to wraz z ich najbliższą rodziną to jedyne osoby zamieszkujące miejscowość. Fabuła książki opiera się na przedstawieniu życia codziennego małej osady z perspektywy ich najmłodszych mieszkańców. Treść książki opisuje ich obowiązki, naukę, ale także zabawę, która towarzyszy im każdego dnia.

Lektura bliska dzieciom

“Dzieci z Bullerbyn” to pozycja, która pozostaje w pamięci wielu uczniów na dłużej niż tylko do czasu klasówki z wiedzy o lekturze. Powodem tego jest możliwość identyfikacji z bohaterami książki. Dzieci poznając przygody swoich szwedzkich kolegów, utożsamiają się z nimi. W końcu życie wielu z nich na etapie szkoły podstawowej wygląda podobnie. Bohaterowie płatają figle, wygłupiają się, ale są przy tym bardzo zaradni. Ich głowy są pełne pomysłów, które mogą stanowić inspirację do zabawa dla najmłodszych. Dzieci są przy tym przedstawiane jako bardzo samodzielne. Choć czasem naturalnie przysparzają troski rodzicom, to w książce wielokrotnie podkreślana jest miłość i troska jaką ich darzą. Dodatkowo, Lisa i jej przyjaciele to bohaterowie sympatyczni i uczynni, czyli tacy, których warto stawiać jako wzór. 

“Dzieci z Bullerbyn” na wielkim ekranie 

Na podstawie lektury, w 1986 roku powstał film familijny o tym samym tytule. Szwedzki reżyser Lasse Hallström w dowcipny sposób przybliżył przygody mieszkańców małej osady, zachowując przy tym duże wrażenie autentyczności przedstawianych przygód. Akcja toczy się w pierwszej połowie XX wieku – film stanowi więc świetną szansę na powrót do dzieciństwa dla starszych widzów.