Niech ma świadomość, że wiele stracił, ten, kto w szkole wymigał się od przeczytania lektury “Dzieci z Bullerbyn“. Powieść autorstwa szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren to jeden z najpiękniejszych utworów literackich skierowanych do dzieci i młodzieży, w której “coś dla siebie” z łatwością odnajdą jednak również dorośli. Jak powstał, o czym opowiada czarujący tytuł spod pióra Astrid Lindgren i dlaczego przemawia do odbiorców w różnym wieku?

Od inspiracji do kreacji

Szwecja, osada Sevedstorp, Smalandia. Początek XX wieku. W tym czasie i miejscu, w otoczeniu natury, rodziców i rodzeństwa, dorasta późniejsza bestsellerowa autorka książek Astrid Lindgren. To właśnie Smalandia, a także toczące się tam wydarzenia, stanowiły dla niej inspirację do napisania “Dzieci z Bullerbyn”. Niektórzy sądzą, że autorka odtworzyła w powieści stojące w osadzie po dziś dzień domy (zagrody), w których mieszkali dziecięcy bohaterowie książki. Ostatecznie tekst inspirowany doświadczeniem eksploracji świata na szwedzkiej prowincji ujrzał światło dzienne w 1947 roku, gdy Astrid Lindgren miała czterdzieści lat.

Uroki dorastania

Książka “Dzieci z Bullerbyn” przedstawia historię szóstki dzieci mieszkających w niewielkiej szwedzkiej wiosce, którym nigdy nie kończą się pomysły na dobrą zabawę i spędzenie mnóstwa czasu na świeżym powietrzu. Główną bohaterką powieści jest Lisa. Wraz z rodzeństwem i przyjaciółmi dziewczynka przeżywa rozmaite, czasem niebezpieczne, przygody. Przeprowadza czytelnika przez barwne perypetie dziecięcej grupy z górskimi wspinaczkami, szkolną codziennością czy łowieniem raków w tle. “Dzieci z Bullerbyn” to zatem przede wszystkim opowieść o dorastaniu, odkrywaniu świata, a także naturalnym przebiegu dziecięcej przyjaźni.

Oczami dziecka

Jest wiele powodów, które sprawiły, że setki młodszych odbiorców pokochało utwór Astrid Lindgren. Odnaleźli tu bowiem przygodę, zabawę i bohaterów, z których marzeniami i problemami mogą się utożsamić. Na lekturze “Dzieci z Bullerbyn” skorzysta jednak również niejeden dorosły. Książka szwedzkiej pisarki to bowiem okazja, by powrócić myślami do świata dzieciństwa i na nowo odkryć jego wspaniałości. Co więcej, powieść potrafi przypomnieć czytelnikowi o tym, co w życiu ważne, i jak wiele niekiedy potrzeba, by czerpać z każdej chwili jak najwięcej.